Loader

TJEDNI PRESJEK

00

Marin JuricevicHRVATSKA DOBILA NOVU AFERU

Dugačkom popisu u kojem se ističu Hypo banka, Fimi Media, Maestro, Spice, HAC – bojanje tunela, Patria, INA-MOL, Brodosplit, Indeks, HGK sada možemo dodati novu stavku pod nazivom Konzultantica. Za produžetak našeg popisa možemo se zahvaliti nekome tko se svojski potrudio da javnost sazna da je Ana Šarić Karamarko, supruga vicepremijera Tomislava Karamarka, od MOL-ovog lobista Josipa Petrovića dobila 60 tisuća eura za konzultantske usluge. Početkom mjeseca je potpredsjednik vlade Tomislav Karamarko kategorično tražio odustajanje od arbitraže u slučaju INA-MOL, čemu se MOST žestoko protivio. Trajalo je to neko vrijeme, sve dok Karamarko nije ostao razoružan i ogoljen pred hrvatskom javnošću te se našao u potencijalnom sukobu interesa kada je gospodin „Netko“ s početka priče otkrio da je njegova supruga, dakle supruga potpredsjednika vlade naizravno ubirala novac od tvrtke protiv koje ta ista vlada vodi arbitražni postpuak. Sada se postavlja pitanje je li Tomislav Karamarko u želji da pomogne supruzi i njezinom klijentu MOL-u mogao oštetiti svog poslodavca – Republiku Hrvatsku? To pokazati rezultati Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa koje bi trebalo donjeti konačnu prosudbu o tome je li Karamarko ili nije bio u sukobu interesa. Oporba, kojoj je u hrvatskoj uvijek jedini i vječni cilj rušenje vlade, već sada od Karamarka traži da odstupi s mjesta potpredsjenika vlade. Toj oporbi, odnosno SDP-u, koji nije ništa složniji od koalicije HDZ-MOST, možda uslugu učini Božo Petrov koji je najavio izlazak svoje stranke iz Vlade ukoliko se ne počne s provođenjem reforma.

 

PRIVATIZACIJA OSTATKA OSTATAKA

Kako skrenuti pozornost sa afere Konzultantica? Jednostavno! Samo treba najaviti da će se prodati nekoliko državnih tvrtki i Hrvati će zaboraviti da se ljute na Karamarka jer su se počeli ljutiti na Oreškovića, kojeg sve veći broj građana vidi kao pijuna krupnog kapitala. Ne bi bio jako velik problem da nije riječ o tvrtkama koje su do jučer bile smatrane strateškim. Razborit čovjek se opravdano pita, kako su te tvrtke bile strateške ako je u samo jedan dan telefonski dogovreno da se maknu s popisa strateških poduzeća. To znači da nikada nisu uistinu bile strateške jer strategija se ne može mjenjati ad hoc u jedan dan. Nakon takve odluke na bubanj mogu ići Podravka, ACI, Končar-elektroindustrija, Petrokemija, Croatia Airlines, Luka Rijeka, Croatia banka te Croatia osiguranje. Sve perspektivne i dobrostojeće firme. I tako umjesto obećanih reformi ova Vlada odlučila je provesti privatizaciju onoga što je preostalo i to u trenutku kada Sabor broji gotovo mjesec dana da ne može skupiti kvorum, kada vlada ne može provesti niti jednu konstruktivnu mjeru ili reformu i kada državni vrh tresu afere i prijepori oko slučaja INA-MOL. Ovaj tjedan postalo je potpuno jasno da u Hrvatskoj vlada politička kriza. U takvim okolonstima i na način na koji je to učinjeno, nedopustivo je odlučivati o privatizaciji.

 

SDP – TO JE MILANOVIĆ

SDP se raspada! Barem je takav dojam izazvalo istupanje Ive Baldasara iz stranke početkom proteklog tjedna. No, to je samo dojam, a svakom pametnom je jasno – SDP se ne raspada, nego se Zoran Milanović rješava konkurencije. Povod za Bladasarov potez bilo je raspuštanje splitske podružnice SDP-a, što je među tamošnjim članovima stranke izazvalo šok i nevjericu. Potpredsjednik SDP-a Tonino Picula rekao je da je raspuštanje splitskog SDP-a dio procesa građenja političkog identiteta SDP-a. Picula si očito nije dao puno truda smišljajući opravdanje za Milanovića – argumentacija mu je potpuno neuvjerljiva. Svi slute pravi razlog za ovu dramu, pa tako i Baldasar, koji je prilikom istupanja iz stranke izjavio da se splitski SDP našao u nemilosti stranačke vrhuške zbog pružanja potpore Zlatku Komadini tijekom stranačkih izbora. Sada se postavlja pitanje, što će biti ako se ovakva praksa u SDP-u nastavi i dalje? Hoće li i Komadina postati bivši član SDP-a? To će se saznati uskoro. Međutim, jedno je već sada relativno sigurno – Milanovićeva samovolja neće imati značajne političke posljedice po SDP. Da šef SDP-a poizbacuje i pola ljudi iz SDP-a i da Karamarko izbaci pola ljudi iz HDZ-a broj glasača i jednih i drugih bi i dalje ostao isti jer Hrvatima su, kako to povijest pokazuje, bitna samo imena stranaka, ali ne i imena ljudi u tim strankama.

I HRVATI MEĐU PANAMSKIM PAPIRIMA

Globalna priča o Panamskim papirima postala je lokalna kada su domaći mediji otkrili da se na popisu korisnika poreznih oaza nalaze 23 osobe s hrvatskim državljanstom. Ta činjenica neće značajno utjecati na hrvatsku političko-gospodarsku kolotečinu jer imati off shore kompaniju nije samo po sebi nezakonito, ali je sumnjivo. Naime, off shore kompanije se koriste za utaju poreza, pa osobe s popisa automatski pobuđuju sumnju u to da hrvatski novac šalju u porezne oaze kako bi izbjegli plaćanje poreza u domovini. Dakle, da bi se ikoga optužilo potrebno je najprije ispitati ima li temelja za takvo što. No teško da će se itko pozabaviti time jer hrvatska Vlada na nove informacije nije uopće reagirala.

Pratite na i putem: