Loader

Tjedni presjek

20

MarinJuricevicPOPULARNOST STRANAKA – SAMO ŽIVI ZID IMA RAZLOGA ZA SLAVLJE

HDZ prvi, SDP drugi, MOST treći – to je trenutni poredak u hrvatskoj političkoj ligi, pokazalo je najnovije istraživanje Crobarometra. Na četvrtom mjestu je Živi Zid koji se opasno približio MOST-u. Samo 0.1 posto dijeli Sinčićevu stranku od trećeg mjesta. Očito je zašto popularnost MOST-u pada. Uoči izbora glasačima su najavili velike reforme, a u sto dana vlasti su im, zajedno s HDZ-om, priuštili samo politička prepucavanja, borbe za ministarstva i skandal u MUP-u. Sada je jasno da MOST u hrvatski politički život nije donio potrebnu promjenu i to javnost počinje prepoznavati. S druge strane, potpora Živom Zidu je s prošlomjesečnih 6.3 narasla na 6.8 posto. Njihov jedini zastupnik, Ivan Vilibor Sinčić doduše nije promjenio svijet, ali je ostao dosljedan svojim stavovima koje je artikulirao u predizbornoj kampanji. Zato se očekuje da će njegova stranka već sljedeći mjesec preskočiti MOST koji se s prošlogodišnjih 19 posto potpore srozao na trenutnih 6.9 posto. Niti razlika između dvije vodeće stranke nije velika. HDZ predvodi ljestvicu s 29 posto, a SDP mu je za petama sa 28.6 posto. Takva mala razlika u popularnosti pokazuje da se od izbora u očima javnosti te dvije stranke nisu puno promjenile. Što se tiče pojedinaca, najbolje kotira predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović sa 63 posto potpore, slijedi ju premijer Tihomir Orešković sa 60% te Božo Petrov sa 43%

PROMETNE NESREĆE PONOVO UZDRMALE HRVATSKU

Obijesna vožnja – tema koja je nažalost ponovo aktualna. U Hrvatskoj se svakih par godina pojavi period u kojem se zareda nekoliko prometnih nesreća koje šokiraju javnost i onda se naveliko i naširoko raspravlja o zakonu, sigurnosti na cestama i tragičnim sudbinama. Nažalost, iskustvo nam govori da takve rasprave neće ništa promjeniti.  Jedan od najtežih slučajeva dogodio se u Makarskoj  2002. godine. Na pješačkom prijelazu poginule su dvije 16-godišnjakinje. Za volanom je bio sin bosanskohercegovačkog poduzetnika Ivan Primorac, koji je na koncu dobio 2,5 godine maloljetničkog zatvora. Pet godina kasnije, tada 23-godišnji Hrvoje Žužić skrivio je nesreću u kojoj je smrtno stradala 19-godišnja Ružica Pavić i odslužio 4 godine u zatvoru. Mario Petek je 2009., kada je skrivio prometnu nesreću u kojoj je poginuo Dražen Bočki, imao 26 godina. Svima je dobro poznat slučaj Radimira Čačića. Zatim slijede slučaj Horvatinčić, kada je život izgubio talijanski bračni par. Poduzetnik Dejan Mačešić je u alkoholiziranom stanju 2013. usmrtio 23-godišnjaka. I posljednja dva slučaja kada je početkom travnja na Kvaternikovom trgu u Zagrebu smrtno stradao bračni par iz Dubrovnika te onaj od proteklog tjedna kada su otac i njegovo dvomjesečno dijete za dlaku izbjegli tragediju izmaknuvši automobilu koji naletio na nogostup u zagrebačkoj Ilici. Historijat tragičnih prometnih nesreća u Hrvatskoj bi mogao biti još dulji ukoliko društvo ne izvrši pritisak na one koji vole stisnuti papučicu gasa ne mareći za druge.

Pratite na i putem: